You are here
Home > Futbolli Shqiptar > Gega dhe Daja, nëse kërkohen trajner shqiptarë të së ardhmes për Kombëtaren…ja tek janë!

Gega dhe Daja, nëse kërkohen trajner shqiptarë të së ardhmes për Kombëtaren…ja tek janë!

Panuçi do të vazhdojë të jetë pjesë e kombëtares shqiptares dhe ky është një kapitull i mbyllur. Tekniku italian ka besimin e Federatës edhe për kualifikueset e Europianit 2020, ndërsa të gjithë duhet të bëhemi bashkë për të arritur objektivin.

Por nëse kërkojmë një trajner shqiptarë për të ardhmen, duhet të ndalemi vetëm në dy emra: “Skënder Gega dhe Ilir Daja”. Ky i fundit e tregoi më së miri me Skënderbeun se çfarë ishte i aftë të bënte. Nuk po flasim vetëm për rezultate, por edhe për lojën e prodhuar. Në sezonin e shkuar, korçarët luanin si të barabartë ndaj kundërshtarëve të nivelit të lartë, si Young Boys apo Dinamo e Kievit.

Zakonisht filozofia e lojës së teknikëve shqiptarë është e thjeshtë kur topi qarkullon në mbrojtje: “Largojeni sa të mundeni”. Por kjo “skemë” nuk është pjesë e filozofisë së Dajës, që kërkon gjithmonë qarkullimin e topit sa më të madh.

I duhur do të ishte për Kombëtaren, ndërsa një tjetër emër që do e meritonte këtë post, është edhe Skënder Gega. Me Partizanin po i tregon më së miri aftësitë e tij, ndërsa të kuqtë janë duke e kryesuar kampionatin shqiptar. Ndaj Tiranës ka fituar derbin e dytë në ditën e sotme, ndërsa me lëvizjet e bëra në formacion, e tregon sërish nuhatjen e madhe që ka dhe vendimet e drejta, për të marrë maksimumin nga një takim delikat.

Një tjetër avantazh i Skënder Gegës, është se më parë ka qenë pjesë e Shqipërisë U-21. Thuajse të gjithë lojtarët premtues dhe ata që luajnë sot me Shqipërinë, kanë punuar pikësëpari edhe me Gegën. Kjo është politika e suksesshme që ndjekin gjithë vëndet e Europës, për të arritur rezultate sa më të mira.

E kush më mirë sesa trajneri i të rinjëve, mund të ngrejë ekipin e parë? Inzagi është një prej rasteve që e dëshmon më së miri, teksa nga i panjohur që ishte kur drejtonte të rinjtë e Lacios, tashmë është kthyer nga më të mirët në botë, me rezultatet që po merr me ekipin e parë. Skënder Gega dhe Ilir Daja, nëse duhet dy trajnerë shqiptarë, ndoshta nuk duhet të shkojmë dhe aq shumë larg me patjetër… /Shqiperia.ch/

Postime të tjera


Nëse e vlerësoni punën e “Shqiperia.ch” si media e vetme e përkushtuar me lojtarët e Kombëtares dhe sportistët shqiptarë, mund të kontribuoni për zgjerimin e projektit dhe vazhdimësinë tonë në të ardhmen.
Paypal: [email protected]

Leave a Reply

Top