You are here
Home > Speciale

Intervista për “Shqiperia.ch”/ Krenaria Hadribeaj: Amerika më kërkoi, nuk e mbyll pa ngritur Shqipërinë

Nëse mendoni se të gjithë sportistët që refuzohen nga shtete të ndryshme përplasen për të zgjedhur Shqipërinë, atëherë jeni duke gabuar, shumë madje. Rasti i Adrian Hadribeaj, është njëri prej tyre që vërteton se një sportist mund të shkojë shumë larg, duke mos e harruar origjinën e tij, përkundrazi, por duke

Tipike shqiptare/ “Të fryrë” pas një Europiani, quajmë dështim eliminimin nga…vendi futbollit

Tipike, një “sëmundje shqiptare” dhe një nga ato sjelljet që çfarëdo masash që ne të mundohemi të marrim për t’i ndërruar apo tjetërsuar, nuk mundet të ndryshojmë dot asgjë, pasi janë pjesë e qënies tonë. Kështu, pasi arritëm për herë të parë në histori të kualifikoheshim në Europianin e Francës, tashmë

Frymëzim! Dhimbjet të bëjnë më të fortë, Muça luftoi me tumorin dhe është gati për Superioren

Ndonjëherë thonë se dhimbjet të bëjnë edhe më të fortë, për të shndërruar në një “bishë” që askush nuk mund të të thyejë. Nuk është një histori përrallash, por realiteti ajo e Gentian Muçës,  me të vetmen gjë të përbashkët, fundin e lumtur. Mbrojtësi i Tiranës u desh të përballet me

Vrasësi grek ia hodhi paq, mjeku i spitalit nuk i hapi derën tifozit shqiptar. Gramoz Palushi ra për flamur!

Nuk ka nevojë të ndalim më gjatë për të përshkruar dhe shpjeguar deri në detaje emocionet e një nate të paharueshme, mjafton vetëm të përmendim datën e saj dhe çdo gjë tjetër është e tepërt…4 shtator, 2004! As më pak e as më shumë, por kampionia e Europës do të binte

4 shtator, 2004/ Brigel luante me legjendat, Greqia ra nën britmën “Kuq e Zi”

Fillim vjeshta e vitit 2004 është e skalitur fort në memorjen e çdo shqiptari që ka ende në zemër ngjyrat e flamurit. Kombëtarja e Shqipërisë kishte prenotuar ndeshjen e shekullit, atë ndaj Greqisë, e sapo shpallur kampione e Europës. Trajneri gjerman, Hans Peter Brigel, luante ndeshjen e karrierës, ndërsa shqiptarët

Top