Ukraina nuk e njeh Kosovën ja ku do luhet ndeshja

Federata Ukrainase e Futbollit nuk u tërhoq nga vendimi i saj për ta luajtur ndeshjen kundër Kosovës, e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës “Rusi 2018”, jashtë territorit të shtetit të tyre. Ky vendim erdhi si pasojë e faktit që Ukraina nuk e njeh Kosovën si shtet, dhe hyrja e futbollistëve kosovarë në Ukrainë me pasaporta të një shteti të panjohur, do të ishte diçka anormale.

Në këtë mënyrë, Ukraina i bëri kërkesë FIFA-s për ta zhvilluar ndeshjen e datës 9 tetor në territor neutral, kërkesë që u pranua nga organi më i lartë drejtues i futbollit botëror.

Sipas njoftimit të bërë nga Federata Ukrainase e Futbollit, ata kanë zgjedhur që takimi kundër Kosovës të luhet në Poloni, në qytetin e Krakovias.

Për të gjithë të interesuarit për tu reklamuar në portalin e vetëm ku unfikohen trevat shqiptare, na kontaktoni në Shqipë[email protected]edia

Leave a Reply