SUPERKUPA 2020/ UEFA zyrtarizon kandidaturat

Federata Shqiptare e Futbollit sërish edhe këtë vit ka aplikuar për të sjellë Superkupën e Europës pikërisht në stadiumin e ri kombëtar “Arena Kombëtare” ku po punohet intensivisht dhe këtë vit do të përfundojë si impiant.

UEFA ka zyrtarizuar sot 9 vendet që kanë aplikuar për organizimin e Superkupës së Europës në vitin 2020, ku janë mësuar krahas vendit tonë dhe shtetet e tjera aplikante.

Afati për të dorëzuar aplikimin ishte deri më 12 janar dhe nuk lejohej kandidimi i vendeve që do të prisnin ndeshje të Kampionatit Europian 2020.

Nëntë vendet që kanë shfaqur interes për të pritur Superkupën e Europës 2020 janë:

1.Shqipëria, Tiranë, Arena Kombëtare

2.Bjellorusi, Minsk, Dinamo Stadium

3.Finlandë, Helsinki, Helsinki Olympic Stadium

4.Francë, Nicë, Grand Stade de Nice

5.Izrael, Haifa, Sami Ofer

6.Kazakistan, Almati, Almaty Central Stadium

7.Moldavi, Kishinjev, Zimbru Stadium

8.Irlanda e Veriut, Belfast, Windsor Park

9.Portugali, Porto, Dragão

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s do ta zgjedhë vendin organizator në maj të këtij viti.

Për të gjithë të interesuarit për tu reklamuar në portalin e vetëm ku unfikohen trevat shqiptare, na kontaktoni në Shqipë[email protected]

Leave a Reply