Home > Kombëtarja U-21 > Shqipëria U-21 shkëlqen e gjitha në Elbasan, gjyqtari dhe Turqia na vjedh 3 pikët

90’+5′ Përfundon takimi. Shqipëri-Turqi 1-2.

90′ Mbyllet koha e rregullt. Ka 5 minuta shtesë.

88′ 11 metërsh i mohuar për Shqipërinë. Një lojtar turk pengon Selahin brenda zonës, por jo për arbitrin. Pamjet e përsëritura tregojnë gabimin në vendim.

85′ Shqipëria është hedhur e gjitha në sulm për golin e barazimit.

75′ Një nga aksionet e pakta të rrezikshme të Turqisë dhe vjen goli i dytë. Ozcan e dërgon topin në fundin e rrjetës me një gjuajtje nga brenda zonës. Shqipëri-Turqi 1-2.

70′ Bajrami i kalon të gjithë rivalët nga mesfusha në sulm me topin në zotërim, por pasimi i fundit për Vrionin ishte i gabuar.

64′ Zëvendësim te Shqipëria. Sahiti merr vendin e Malës.

59′ Një goditje fantastike me kokë e Vrionit, por portieri turk me fluturimin e tij i mohon golin.

54′ Kallaku është kalibër tjetër. Një pasim fantastik që nxjerr 5 kundërshtarë huq dhe Mucolli i vetëm në portë, nuk shtyn topin në rrjetë.

46′ Nis pjesa e dytë.

45′ Përfundon pjesa e parë, me Shqipërinë që shkëlqen e gjitha. Super Kallaku, Bajramaj dhe Vrioni. Shqipëri-Turqi 1-1.

40′ Kallaku me veprime spektakolare pason në të djathtë dhe pas krosimit drejt Vrionit, ky i fundit e ka tundur rrjetën, por është akorduar pozicion jashtë loje. Shqipëri fantastike!

30′ Minuta fantastike jo vetëm për Kallakun, por edhe Geraldo Bajramaj. Mbrojtësi i Birminghamit po shkëlqen duke fituar çdo duel, shpeshherë duke goditur edhe portën kundërshtare.

26′ Minuta që flasin për kuqezinjtë. Një super Kallaku i lë mundësinë Vrionit të godas portën, ndërsa ndalet nga mbrojtësit e Turqisë. Këta të fundit rrezikojnë autogolin me kthimin pas të topit.

20′ Tafa ka barazuar rezultatin, teksa pas krosimit të Kallakut, e dërgon topin në rrjetë. Pas shumë aksionesh të rrezikshme, në festë kuqezinjtë. Shqipëri-Turqi 1-1.

17′ Zgjohet Shqipëria. Kallaku drithëron tifozët e pranishëm në “Elbasan Arena” me një gjuajtje nga distanca, që shkon ngjitur me shtyllën.

13′ Shqipëria bën aksionin e parë të rrezikshëm. Vrioni fiton duelin në mesfushë dhe krijon hapësirat për sulmin e kuqezinjve, me pasimin e Malës që nuk shkon siç duhet në zonë.

10′ Vjen goli i parë i takimit. Një krosim nga krahu i majtë dhe sulmuesi Yuksel nuk e ka të vështirë të dërgojë me kokë topin në rrjetë. Shqipëri-Turqi 0-1.

3′ Rasti i parë i rrezikshëm i turqve me një aksion jo shumë premtues, ndërsa portieri Dajsinani mes pasigurisë, ka arritur të vendos topin në kontroll.

1’ Topin e parë e nisin kuqezinjtë

Minutë pas minute

Shqipëria U-21 ka nisur kualifikueset e Europianit, ndërsa takimin e parë po e luajnë ndaj Turqisë në “Elbasan Arena”. Shpresat e drejtuara nga ana e Bushit,kërkojnë të lënë pas disi zhgënjimin e Kombëtares së madhe në ditën e djeshme, që humbi ndaj të njëjtit kundërshtar.