Ja pse Italia është e detyruar për fitore në “Loro Boriçi”

Kush mendon se Italia nuk do të impenjohet maksimalisht në “Loro Boriçi” kundër Shqipërisë, gabohet. Koefiçenti që ka aktualisht kombëtarja e kaltër është shumë i ulët dhe edhe në rast kualifikimi në Botërorin 2018, skuadra e Venturas rrezikon vazon e dytë në short. Nuk ka ende siguri matematike por me

Kur Tirana sfidonte Ajaksin e madh pa mjek dhe izolohej në Beograd…

Ndeshja e kthimit, ajo e 30 shtatorit 1970 në Amsterdam ka tjetër histori. Interesim, kuriozitet i madh i gazetarëve holandezë që e ndjekin skuadrën deri në hotel. Nuk udhëtojnë disa titullarë, skuadra është pa mjek dhe marrja surprizë e portierit Koço Dinella. Pse Kazanxhi refuzoi këpucët e dhuruara, udhëtimi i

Ndoj “mbrojtës” në fitoren e Breshas

Bresha ka fituar sot ndaj Peruxhas 2:1 në një sfidë të rëndësishme për vendasit ku aktivizohet Emanuele Ndoj. Pikërisht Ndoj ka patur sot detyra më shumë defanzive nga trajneri Bisoli i cili nuk ka kërkuar shumë në fazën sulmuese nga shqiptari i cili ka marrë notën 6.  Ndoj është aktivizuar një orë,

Bari, Migjen Basha i mërzitur : Humbje të tilla të pashpjegueshme

Pas përfundimit të ndeshjes Spezia-Bari mesfushori shqiptar ka deklaruar :  "Humbje të tilla janë vërtet të pashpjegueshme. Nuk arrij të kuptoj se si kemi humbur sot. Në gjuajtjen e parë në port të kundërshtarit kemi pësuar gol. Nuk i kemi shfrytëzuar rastet si duhet edhe pse ishim me një lojtar më

UEFA Pro/ Të hënën nis kursi i rradhës për  licensimin e trajnerëve

Vazhdojne rregullisht dhe me shumë masivizim edhe kurset e përgatitjes së teknikëve pranë shkollës së trajnerëve në Shqipëri. Sektori përkatës në FSHF, nis ditën e hënë edhe kursin e radhës, atë të UEFA Pro.  Shefi i sektorit përkatës Astrit Maci së bashku me Alban Tafajin pasi përfunduan tre javët e para

Caktohen gjyqtarët për dy ndeshjet e Kombëtares

UEFA ka caktuar gjyqtarët për ndeshjen Spanjë – Shqipëri dhe Shqipëri – Itali. Ndeshjen mes Spanjës dhe Kombëtares shqiptar, e cila luhet me 6 tetor në Alikante, do ta drejtoj gjyqtari rus, Aleksei Eskov. Kurse, ndeshja Shqipëri – Itali, e cila luhet në Shkodër me 9 tetor, do ta drejtoj

Zbardhet dosja se si mafia “Ndrangheta” kontrollonte ultrasit e Juves

Mafia kontrollon tifozerinë e Juventusit dhe ushtron presione të vazhdueshme mbi klubin. Ky është konkluzioni që del nga dokumentet e publikuara në gjykatën e Torinos, rreth procesit që njihet me emrin “Alto Piemonte” dhe që trajton raportet e mafias në veriun e Italisë. “’La ‘ndrangheta’ (grup i organizuar kriminal) imponohet në